کد خبر : 593613
رئیس شرکت هواپیمایی ATR:
هواپیماهای ATR به ایران تحویل داده نمی‌شود
ساخت برتر: بر اساس قرارداد شرکت هواپیمایی ATR باید 12 فروند هواپیما را تا پایان امسال تحویل بدهد اما رئیس این شرکت فرانسوی_ ایتالیایی می‌گوید: تحویل این هواپیماها تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و حاضر نیستیم این خطر را بپذیریم.
به گزارش پایگاه خبری و تخصصی ساخت برتر: لاتریبون شرکت هواپیمایی ATR می‌گوید باقیمانده هواپیماهای سفارشی ایران به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا تحویل داده نخواهد شد.

«کریستین شرر» رئیس شرکت هواپیمایی ATR در مصاحبه‌ای گفت: در سال 2018 اهداف و برنامه تحویل هواپیما به ایران احتمالا تحت تاثیر برنامه‌های تحریمی آمریکا قرار می گیرد.

براساس این گزارش ایران ایر قراردادی را برای خرید 20 فروند هواپیمای ATR با موتور توربین‌دار در آوریل 2017  امضا کرد که البته پیش از این ایران قراردادهایی را برای خرید ایرباس و بوئینگ به تعداد 180 فروند امضا کرده بود.

رئیس شرکت هواپیمایی ATR که سرمایه‌گذاری مشترک با ایرباس دارد، گفت: از 80 فروند هواپیمایی که ما انتظار داشتیم در سال 2018 تحویل دهیم  12 فروند هواپیمای سفارش ایران بود.

ایران 4 فروند هواپیمای ATRخود را ماه می گذشته دریافت کرد،‌دو فروند نیز در ماه سپتامبر و دو فروند دیگر را در ماه دسامبر دریافت کرده بودو قرار بود که تا پایان امسال بقیه هواپیماها تحویل داده شود.

«شرر» گفت: ایرانی‌ها به دنبال این هستند که هواپیماهای ATR به آنها تحویل داده شود اما این شرکت نمی‌تواند خطر  افتادن در تله تحریمی آمریکا را بپذیرد و سهامداران دو شرکت لئوناردو و ایرباس را با خطر تحریم مواجه کند.

وی گفت: دو هواپیما پیش از این تکمیل شده بود، 6 فروند هواپیما مونتاژ و 4 فروند هواپیمای دیگر حتی با استفاده از فلزات فشرده برای پرواز در شرایط کوهستانی نیز سازگار شده بود.

نتیجه اینکه ما در حال حاضر به شدت روی ساخت هواپیما کار می‌کنیم اما هنوز رد پای محکمی برای تحویل به موقع نداریم و  برای تحویل هواپیما به ایران ATRبه دنبال گرفتن معافیت تحریمی از آمریکا هستیم اما اعتمادی به این کار وجود ندارد.

پس از اعلام دونالد ترامپ برای اعمال تحریم‌های جدید بر تهران آمریکا مهلت سه ماهه به شرکت‌ها داده تا کالاها و محصولات خود را براساس قرارداد تحویل دهند این زمان در فاصله ماه می تا آ‌گوست است.

رئیس شرکت هواپیمایی ATRمی‌گوید این زمان سه ماهه برای صنعت هواپیمایی بسیار کم است.

«شرر» گفت: ATR به کمک‌های دولت فرانسه چشم دوخته تا برای شرکت‌ها معافیت تحریمی بگیرد.

وی همچنین گفت:ما می‌خواهیم که دولت فرانسه تا حد ممکن در طی این مدت سه ماهه بتواند مجوز تحویل هواپیما به ایران را بگیرد که در غیر این صورت این شرکت بسیار آسیب خواهد دید.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا در قالب مجوزهای جدید به فعالیت اقتصادی با ایران ادامه دهد و حتی آماده ارائه خدمات پس از فروش به ایران در قالب مجوزهای جدید است.

وی همچنین گفت: طرف‌های ایرانی در حال مذاکره با ما هستند تا زمینه تحویل هواپیماها فراهم شود.

 براساس این گزارش قرارداد ایران ایر با ATR شامل 20 فروند هواپیما و برنامه‌های آموزشی برای خلبانان و مهندسان ایرانی بود. این نوع هواپیماهای 70 صندلی با هدف پرواز به فاصله‌های حداکثر 1528 کیلومتر طراحی شده بود. ایران پیش از این سه فروند هواپیمای ایرباس، شامل یک فروند ایرباس A321   و دو فروند A330 راتحویل گرفته بود اما تحریم‌های آمریکا تحویل بقیه هواپیماها را در شک و تردید قرار داده است.

نخستین فروند هواپیمای بوئینگ قرار بود در می 2018 تحویل شود اما این شرکت اعلام کرده است که به دلیل تحریم‌های آمریکا هیچ هواپیمایی را به ایران تحویل نخواهد داد.

شرکت بوئینگ در دسامبر 2016 اعلام کرد توافقی برای فروش 80 فروند هواپیما به ارزش 16.6 میلیارد دلار با ایران منعقد کرده است.

همچنین اعلام کرد قراردادی را در آوریل 2017 برای فروش 30 فروند بوئینگ 737 مکس به ارزش 3 میلیارد دلار با شرکت هواپیمایی آسمان منعقد کرده است.

سخنگوی بوئینگ اعلام کرده ما هیچ هواپیمایی را به ایران تحویل نداده ایم و دیگر مجوزی برای فروش به ایران نداریم.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
پر بیننده ترین ها
آخرین اخبار